Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Kültür ve Turizm

e-Posta Yazdır PDF
KÜLTÜR
İlçemizde zengin kaynaklı bir adet kütüphane ve kütüphane hizmetini yürüten iki memur bulunmaktadır.Ayrıca sosyal ve kültürel alanda gerek okulların, okul aile birliklerinin ve koruma derneklerinin gerekse halkın katılımı ve öncülüğünde Milli Bayramlarda, Belirli Gün ve Haftalarda sosyal etkinlikler sahnelenmekte , tiyatro, piyes oyunları oynanmakta , müzik etkinlikleri düzenlenmekte bu etkinliklere halkın ilgisi çekilmekte ve katılımı sağlanmaktadır.

Balıyla ünlenen Pülümür ilçemizin 2003 yılında onuncusu yapılacak olan ve her yıl Eylül ayı içerisinde geleneksel olarak yapılmakta olan Pülümür Bal Festivaline ülke genelinde tanınmış sanatçıların iştiraki , gerek ilçe ve gerekse çevre il ve ilçe halkının yoğun katılımlarıyla coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır.
 
TURİZM
1- Hanim Köprüsü. (Su Kemeri) : Ilçe Merkezine 3 km. uzaklikta olup, rivayete göre ; Pülümür çayi üzerinde bir hanim tarafindan su kemeri yapilmasi planlanmis ve bu kemerin yapimi için tas ustasi görevlendirilmistir. Köprüyü yaptiran hanim görevlendirdigi bu ustaya köprü yapiminda kullanilacak Tercan' dan getirilecek olan tas miktarini sayisal olarak hesaplamasini ve belirlemesini , belirledigi bu tas sayisinin fazlasiz ve eksiksiz kullanarak köprüyü tamamlamasi karsiliginda kendisiyle evlenecegini, bir tasin artmasi veya bir tasin eksik kalmasi durumunda ustanin boynunu vurduracagini söyler.Tas ustasi belirledigi sayidaki taslari kullanarak eksiksiz, fazlasiz köprüyü tamamlar ve hanimla evlenir.

2- Gelin Odalari ve Magaralari : Ilçe merkezinde 3. km . uzaklikta olup, Urartular tarafindan yapilmis olan oyma kayalardir. Içinde bir kral tahti ve tutsaklarin cezalandirildigi zindanin oldugu ve kaya içinde kaya oyularak çok derinlere oyma tas merdivenlerle inilerek oradan Hanim Köprüsünün bulundugu noktada çaya ulasildigi , su alindigi gizli bir geçit vardir.

3- Kar tünelleri : 1968 yilinda insa edilmis olup, Pülümür Tunceli karayolu üzerinde bulunan bu 26 adet tünel ,çig düsmelerine karsi yapilmistir. 

4- Koç Basli Heykeller : Ilçemiz Kirmiziköprü , Saglamtas Köyü civarlarinda bulunan Koç basli mezar taslari bulunmaktadir. 

5- Aglayan Kayalar : Pülümür Tunceli Karayolu üzerinde Hilbes Köprüsü mevkiinde bulunan bu kaya yapinin her tarafindan sular bosalmakta , Nisan yagmurlarini andirir sekilde yagmur tadinda sular asagiya dogru akmaktadir. Kislari asiri soguklarla birlikte aglayan kayalar donmakta, dev buz sütunlari meydana gelmektedir. 

6- Buz Magarasi : Ilçemiz Dereboyu (Danzik) köyünün kuzey batisinda köyün içine yakin bir yerde bulunan bu magara giris kapisi oval bir görünümde olup, iç kismi oniki bölümden olusmakta ; magara tavanindan tabana dogru buz sarkitlari bulunmakta ve magara zemini yaz kis bir buz pistini andirir seklinde buzla kaplidir.Yöre köylüleri bu magarayi soguk hava deposu olarak kullanmakta ve yararlanmaktadir. 

7. Yusuf Aga Çayiri : Ilçe merkezinde olup, ilçe halkinin dinlenmek için ve piknik yeri olarak tercih ettigi yerdir. 

3. DINLENME VE KONAKLAMA YERLERI 
1- Bagirpasa Dagi' nda "Krater Gölü" , Buyerbaba Dagi üzerinde Buyer Gölü. 
2- Beylik çayi, karar çayi ve havuzu. 
3- Karagöl köyünde Ferhat Çayiri ve Göneli Çayirlari. 
4- Altunhüseyin Köyü'nde Sevdin Ormani. 
5- Desti Pinarlari, Tekeler Pinari, Büyükçesme ve Bagirbaba gözeleri. 
6- Bozagakaraderbent Köyü kaplicasi. 
7- Göneli yaylalari, Karagöl yaylalari, Hel Dagi yaylalari, Karagöz Köyü yaylalari ve 
Bagirbaba yaylalari. 

4. ILÇEMIZDEKI KAPLICALAR 

Sampasakaraderbent Kaplicasi ilçemizde mevcut olup, bu kaplicaya devletçe konaklama için bir bina yapilmistir. Bu kaplicadan ilçe merkezi ve çevre köyler saglik yönünden yararlanmaktadir. Ancak terör nedeniyle bu kaplicanin faaliyetleri durdurmustur.  
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:14 )  
Free Web Counters