Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Meşhur Pülümür Balı

e-Posta Yazdır PDF
Pülümür , uygun ekolojik yapısı, zengin florası , koloni varlığı ve işgücü olanakları bakımından çok büyük bir arıcılık potansiyeline sahiptir. Son yıllarda ilçede arıcılık sektöründe büyük gelişmeler olmakta , koloni sayısına ve toplam bal üretiminde artış olmaktadır.

Pülümür' de arıcılığın gelişmesinde, ilçemizin arıcılık için uygun şartlar taşıması önemli rol oynamıştır. Bunun yanında arıcılığa başlamak için tarlaya, büyük oranlarda sabit yatırıma ihtiyaç duyulmaması arıcılığın hızlı gelişmesinde rol oynamaktadır. Ayrıca arıcılığın toplumun her kesimi (bay, bayan, yaşlı , genç) ve meslek grupları tarafından yapılması bu günkü kovan sayımıza ve bal üretimine ulaşmamızda etkili olmuştur.

Pülümür' ün bölge itibari ile Doğu Anadolu Bölgesinde bulunması ve karasal iklim kuşağında yer alması gezici aracılığın yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Son derece elverişli doğal bitki örtüsüne sahip olan ilçemizde, mevsimsel olarak polen akımı ve akabinde nektar akışı başlamaktadır.İlçenin coğrafi durumu ve ekolojik yapısı münasebetiyle bölge bölge nektar akışı Ağustos ayı sonuna kadar devam etmektedir.

İlçemiz arıcılığının gelişmesinde en önemli faktörlerden biri de , ilçede ilki 1990 yılında yapılan ve 1995 yılından itibaren geleneksel olarak her yıl kutlanan " Pülümür Bal Festivali" ' dir. Bu festivaller ile hem ilçenin , hem de üretilen doğal kırçiçek balının tanıtımı yapılmaktadır. Pülümür yaklaşık 15000-20000 arılı kovanı barındırabilecek kapasiteye sahip en önemli bal üretici merkezleri arasındadır. İlçemizde 7500 adet arılı kovandan yılda ortalama 180-250 ton bal üretimi yapılmaktadır.

Kovan başına düşen ortalama bal verimi Türkiye' nin yıllık ortalama bal üretiminin üstündedir. İlçede üretilen bal kısmen Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığı ile işlenip etiketlendikten sonra yurt genelinde Migros Büyük Mağazacılık AŞ. Ve OYPA mağazalarında satışa sunulmaktadır.

İlçemizde her yıl geleneksel olarak Eylül ayının ilk haftasında Bal Festivali yapılmaktadır. Bu yıl "Pülümür 10. Geleneksel Bal Festivali "kutlamaları yapılacaktır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:16 )  
Free Web Counters