Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Pülümür

Pülümür Tarihi

e-Posta Yazdır PDF
Tunceli ilinin tarihi M.Ö. 2200 ‘lerde yörede yaşadığı saptanan Saburrular’la (Hurriler) başlar.  Çemişgezek yakınlarında Pulur köyünde yapılan kazılarda Taş Devrinden Tunç Devrine kadar üç kültür katmanı bulunduğu saptanmıştır.  Yörenin ilk yazılı tarihi Keban gölü kurtarma çalışmaları esnasında elde edilen çivi yazılı tabletlerden anlaşılmış olup, bölgenin İşuva adıyla anıldığı görülmektedir.  Hitit’ lerin  hakimiyetini M.Ö. V. yy. Med ; M.Ö. V.-III. Yy. da Pers egemenliği izlemiş, M.Ö. 332’de İskender tarafından feth edilmiştir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:14 ) Devamını oku...
 

Kültür ve Turizm

e-Posta Yazdır PDF
KÜLTÜR
İlçemizde zengin kaynaklı bir adet kütüphane ve kütüphane hizmetini yürüten iki memur bulunmaktadır.Ayrıca sosyal ve kültürel alanda gerek okulların, okul aile birliklerinin ve koruma derneklerinin gerekse halkın katılımı ve öncülüğünde Milli Bayramlarda, Belirli Gün ve Haftalarda sosyal etkinlikler sahnelenmekte , tiyatro, piyes oyunları oynanmakta , müzik etkinlikleri düzenlenmekte bu etkinliklere halkın ilgisi çekilmekte ve katılımı sağlanmaktadır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:14 ) Devamını oku...
 

Meşhur Pülümür Balı

e-Posta Yazdır PDF
Pülümür , uygun ekolojik yapısı, zengin florası , koloni varlığı ve işgücü olanakları bakımından çok büyük bir arıcılık potansiyeline sahiptir. Son yıllarda ilçede arıcılık sektöründe büyük gelişmeler olmakta , koloni sayısına ve toplam bal üretiminde artış olmaktadır.

Pülümür' de arıcılığın gelişmesinde, ilçemizin arıcılık için uygun şartlar taşıması önemli rol oynamıştır. Bunun yanında arıcılığa başlamak için tarlaya, büyük oranlarda sabit yatırıma ihtiyaç duyulmaması arıcılığın hızlı gelişmesinde rol oynamaktadır. Ayrıca arıcılığın toplumun her kesimi (bay, bayan, yaşlı , genç) ve meslek grupları tarafından yapılması bu günkü kovan sayımıza ve bal üretimine ulaşmamızda etkili olmuştur.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:16 ) Devamını oku...
 

Ekonomik Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
TARIM VE HAYVANCILIK
 
A-TARIMSAL DURUM
İlçemizin toprakları tınlı-killi, kumlu-killi, kireçli ve humuslu özellikler göstermektedir.  Arazi dik ve sarp dağlarla kaplı olup, kültür arazileri dağların eteklerinde dar ve uzun vadilere dağılmış durumdadır.  İlçe merkezinin rakımı 1650 metre olup, genelde 1700 metre kadardır. Toplam 150.500 hektar sahaya sahip olan ilçemizde arazi dağılımı şöyledir.  
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:16 ) Devamını oku...
 

Coğrafi Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
Pülümür, Tunceli İlinin Kuzeydoğusunda yeralan 1650 rakımlı şirin bir ilçedir. Tunceli İl merkezinin 67 km. Kuzeydoğusunda yer alan Pülümür'ün doğusunda Bingöl ve Kuzeyinde Erzincan İli ile Güneyinde Tunceli İl'inin Nazimiye ve Batısında Tunceli İl'inin Ovacık İlçesi bulunan İlçemiz Erzurum-Elazığ Devlet karayolu üzerinde yer almaktadır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:16 ) Devamını oku...
 
Free Web Counters