Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Genel Bilgiler

e-Posta Yazdır PDF
Tunceli’nin kuzeyinde yer alan İlçemiz ismini dağların arasında yer alan 74 km2’lik ovadan almaktadır. 1538 km² alanı ile ilimizin arazi yönünden en büyük ilçesidir.

İl merkezine 65 km uzaklıkta bulunan İlçeye ulaşım Munzur Suyu ile birlikte devam ederek ilerleyen ve Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan eşsiz doğa manzaralarıyla dolu karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

Ovacık Düzlüğü ilin en geniş ve önemli tarım alanlarındandır. Temel tarım ürünleri buğday ve fasulyedir. Kış mevsiminin çok soğuk, karlı ve uzun sürmesi tarımsal etkinliği üç ay gibi kısa bir zamana sıkıştırmıştır.
Yaz aylarındaki arıcılık faaliyeti son on yılda ciddi gelişmeler kaydetmiştir. İlçeye bağlı köylerde hemen her aile küçük ölçekli de olsa hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Turistik ve kutsal niteliği haiz Munzur Gözeleri, ilçenin 20 kilometre batısında yer almaktadır. Tunceli'nin şehir merkezinden akan Munzur suyu Ovacık'ın Ziyaret köyünden doğar.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 )  
Free Web Counters