Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Ekonomik Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
Halkın baslica geçim kaynagi tarim ve hayvanciliktir. Genelde tahil yetistirilen ilçede ,sulanan topraklarda sebzecilik yapilir.Ova köylerinde patates, fasulye, bugday ve dari ziraati yapilir .Ilçenin kuzey ve bati kesimlerinde yetistirilen kenger bitkisinden sakiz elde edilir ve önemli gelir saglanir.Hayvancilik da ilçenin ekonomisinde önemli yer tutar. Büyük ve küçükbas hayvanciligin yani sira aricilik da önemli bir geçim kaynagidir.Topraklarinda zengin kömür yataklari olmasina ragmen madencilik gelismemistir.Ilçede ince hali dokumaciligi yaygindir. 

Türkiye'nin en büyük milli parki olan Munzur vadisi milli parkinin büyük kismi ilçe topraklarinda yer alir .Milli park sahasi içinde senelik üretimi 200.000 adet olan bir alabalik üretim tesisi kurulmustur.

lçe nüfusunun %37.21'i kirsal alanda yasamaktadir. Çiftçi aile ekonomisinin bagli oldugu sektörlerin basinda tarim ve hayvancilik gelmektedir. Zirai üretim tali gelir olarak düsünülmektedir. Asil üretim ise; hayvanciliga dayanmaktadir. Is gücü büyük oranda tarimsal alanlarda istihdam edilmektedir. Tarim ve hayvancilik küçük aile isletmeciligi seklindedir. Bitki florasinin çesitliligi ve mevsim sartlarinin uygunlugu ayrica bitki yetistiriciliginde tarim ilaçlarinin kullanilmamasi nedeniyle son yillarda aricilik çiftçi ailesi ekonomisinde önemli bir yer tutmustur. 

İşlenebilir arazi genel olarak tinli-kumlu toprak karakterinde olup; tarim için elverişlidir. Yapilan toprak tahlilleri neticesinde ilçe topraklarinin organik maddece zengin-normal, fosforca zengin, azotça fakir, potasyumca yeterli, az alkali özelik gösterdigi belirlenmistir. 

Ovacık İlçesi, Dogu Anadolu Bölgesinin genel iklim karakteristigini gösterir bir iklim yapisina sahiptir. Kis aylari soguk ve kar yagisli yaz aylari ise sicak ve kuraktir. 

Tarımsal üretimde ihtiyaç duyulan sulama suyunun tamamina yakini dogal su kaynaklarindan karsilanmaktadir. Devlet sulamasi yoktur. Baslica su kaynaklari; Munzur Daglarindan dogan Munzur Nehri ve dereler, Mercan Suyu, Havaçor bölgesinden dogan Havaçor Çayi, ile orman içi su kaynaklaridir. Tarimsal amaçli sulama yönünden su kaynaklari potansiyel olarak yeterli olup; bu kaynaklarin tarim arazilerine intikali açisindan gerekli kanal ve kanalet sistemleri yapilmamis olup; eski usul arklardan tasinmaktadir. 

Kültür arazileri 153.800 hektarlik alan içinde 60.968 hektarlik bir kismi teskil eder. Bu alan içerisinde tarla arazilerinin payi oransal olarak %4.5'tir. Yani 2636 hektarlik sahada tarim yapilmaktadir. Bu miktarin yaklasik %80 havza köylerinde yer alir. Kalan %20 lik kisim nispeten daglik mevkilerde ve daginik vaziyettedir. Ilçede yaz aylarinin kisa olusu pazarlama sorunlari nedeniyle üründe çesitlilik azdir. Genel olarak hayvanciliga dayali tarim yapilmaktadir. Yem Bitkileri basta olmak üzere kuru fasulye, bugday ziraati yapilmaktadir. 

Pazara yönelik üretimi yapilan ürünlerin basinda ise; kuru fasulye bitkisi gelmektedir. Meyvecilik ilçede genel olarak kuzey rüzgarlarina kapali vadilerde, daginik bir sekilde yapilmaktadir. Pazara yönelik yetistiriciligi yapilan meyvelerin basinda ceviz gelmektedir. Ovacik ilçesinde yetistirilen; kuru fasulye(çali) çevre il ve ilçelerde yararlanilan ürünlerin basinda gelmektedir; ayrica Munzur Daglarinda, dogal hali ile yetisen ve diger sarimsaklardan ayrilan özelligi tek disli olmasi ile bilinen "dag sarimsagi" Ovacik ilçesinde yetismektedir. Bir çok hastaliga iyi geldiginin bilinmesi de bir diger özelligidir. 

İlçede yetistirilen ürünler önem sirasina göre kuru fasulye, bugday ve barbunyadir. Bunlarin yani sira Ilçede yogun olarak yapilan hayvancilik faaliyetlerinden dolayi genis alanlarda yonca ve korunga gibi yem bitkilerinin üretimleri de gerçeklesmektedir. Ilçede yetistirilen bu ürünlerin ekimden hasadina ve hatta depolanmasina kadar hiçbir kimyasal madde (kimyevi gübre, ilaç vs) kullanilmamakta olup, tamamiyla "Organik (ekolojik) Tarim" yapilmaktadir. 

İlçede yetistirilen meyvelerin basinda ceviz, elma, armut, kiraz ve erik gelmekte olup, agir kis kosullari sebebiyle bu ürünlerin üretimi aile ihtiyaçlarini karsilamaktan öteye gitmemistir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 )  
Free Web Counters