Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Coğrafi Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
İklimin önemli bir ögesi olan yagis, ilçedeki ekonomik faaliyetleri hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemektedir. Yillik ortalama toplam yagis miktari 200 mm civarinda olan ilçede yagislar genelde sonbahar mevsiminde artmaya baslayarak; kis mevsiminde en yüksek seviyeye ulasip; ilkbahardan itibaren azalmaya baslayarak; yaz mevsiminde en düsük seviyesine düserek; tipik bir karasal iklim özelligi göstermektedir.

Bu yagislar genellikle kasim ayi ortalarindan itibaren mart ayi sonlarina kadar kar seklinde iken, ilkbahar ve sonbaharda yagmur seklinde düsmektedir. Ilçede bazi yillar en fazla kar yagisinin 4 m. yaklastigi görülmektedir. Iste bu yagis özellikleri sicaklikla birlesince ilçedeki ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemektedir. Çünkü yaklasik 6 ay kadar süren kis kosullari gerek tarim gerekse hayvancilik faaliyetlerini sinirlamistir.

Bu iklim özelliklerinin, önemli faydalari da vardir. Kar örtüsü iletken olmadigi için kisin kar ile örtülen kültür bitkilerinin düsük sicakliklarda donmasini önlemektedir. Ayrica kisin bol miktarda görülen kar yagisi ilçenin su potansiyelidir. Ilkbaharda yavas yavas eriyerek; yeraltina sizan yada akar sulara karisan kar sulari, ilçenin yaz mevsimindeki tüm su gereksinimini karsilamaktadir. Ilçenin en önemli akarsuyu ilçe merkezinin yaklasik 17 Km. batisindan kaynagini alan ve Ovacik ilçe merkezi ile Tunceli il merkezinin içinden geçerek Elazig yakinlarinda Keban Baraj Gölüne dökülen Munzur Suyu'dur.

Diger önemli akarsulari ise çevredeki yüksek alanlardan topladiklari sulari belirli araliklarla Munzur Nehrine döken Kizilca Suyu, Kuru Dere, Bogaz Deresi, Arel Deresi, Pasadüzü Deresi, Degirmendere, Aksu Deresi, Mercan Suyu ve Çayüstü Deresidir.

İlçede dogal göller fazla degildir. Bu göllerin en büyügü ilçe merkezinin kuzeyindeki Munzur Daglari üzerinde yer alan ve Köseler Köyü sinirlari içinde bulunan buzulun erimesiyle olusmus olan göllerdir. Irili ufakli göllerin en önemlileri Kepir Gölü, Mercan Gölleri, Kamisli Gölü, Cenk Dere Gölü ve Hizir Gölüdür.

İlçede mera alanlarinin en büyük payi aldigi görülür ki, en önemli ekonomik faaliyetin hayvancilik olmasinin önemli sebeplerinden birisi budur. Ilçenin kuzeyi boydan boya çiplak kayalik alanlarla çevrilidir ve burada sadece belirli mera alanlarinda yaylacilik faaliyeti yapilmaktadir. Ilçede yer alan fundaliklar yeni yetisen veya tahrip edilerek bozulmus agaçlik alanlari temsil eder ki; buralarin eskiden tamami ile orman alani oldugu bilinmektedir.

Orman alanlari çogu orman köylerinde ekonomik geçim kaynagi olmasinin yani sira ilçe merkezi ve köylerinin kislik yakacak ihtiyacinin hemen hemen tamami da bu ormanlardan karsilanmaktadir. Munzur Çayi vadisi boyunca uzanan çayir alanlari ise; ilçedeki büyük bas hayvanlarin otlak alanlari ve kislik yem ihtiyacini karsilamaktadir. Ilçedeki dogal bitki örtüsünün hizmet sektörüne de olumlu etkileri vardir. Son derece ilginç, güzel olusum ve dogal güzellikler turizm açisindan birçok ziyaretçiyi kendine çekebilmektedir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 )  
Free Web Counters