Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Ovacık

Turistik Yerleri

e-Posta Yazdır PDF
Anafatma Kaplıcası
Tunceli-Ovacık karayolu üzerinde, il merkezine yaklaşık 7 Km. uzaklıkta bulunan kaplıcanın bulunduğu yerde bir dinlenme ve yeme-içme tesisi vardır. Tek kaynaktan çıkan suyun akım değeri 3 lt/sn, sıcaklığı 25 oC, PH değeri 6.5'tir. 2500-3000 m2'lik bir alanı kaplayan kaplıcadan sadece yöre halkı yararlanmaktadır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:02 ) Devamını oku...
 

Ekonomik Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
Halkın baslica geçim kaynagi tarim ve hayvanciliktir. Genelde tahil yetistirilen ilçede ,sulanan topraklarda sebzecilik yapilir.Ova köylerinde patates, fasulye, bugday ve dari ziraati yapilir .Ilçenin kuzey ve bati kesimlerinde yetistirilen kenger bitkisinden sakiz elde edilir ve önemli gelir saglanir.Hayvancilik da ilçenin ekonomisinde önemli yer tutar. Büyük ve küçükbas hayvanciligin yani sira aricilik da önemli bir geçim kaynagidir.Topraklarinda zengin kömür yataklari olmasina ragmen madencilik gelismemistir.Ilçede ince hali dokumaciligi yaygindir. 
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 ) Devamını oku...
 

Coğrafi Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
İklimin önemli bir ögesi olan yagis, ilçedeki ekonomik faaliyetleri hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemektedir. Yillik ortalama toplam yagis miktari 200 mm civarinda olan ilçede yagislar genelde sonbahar mevsiminde artmaya baslayarak; kis mevsiminde en yüksek seviyeye ulasip; ilkbahardan itibaren azalmaya baslayarak; yaz mevsiminde en düsük seviyesine düserek; tipik bir karasal iklim özelligi göstermektedir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 ) Devamını oku...
 

Ovacık Tarihi

e-Posta Yazdır PDF
Tunceli ilinin kuzeybatısında yer alan Munzur dağlarının güney eteklerinde, yaklaşık (74) KM2. Ova ile (1538) KM2. alan üzerine kurulmuş ve adını bu ovadan almıştır. Bölgede ilk insan yerleşiminin ne zaman başladığına dair kesin bilgi ve bulgular henüz tespit edilememiştir. Arap İslam kavimlerinin 639 yilinda Hozat ilçesini merkez alarak bu bölgede hâkimiyet sürdürdükleri sanılmaktadır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 ) Devamını oku...
 

Genel Bilgiler

e-Posta Yazdır PDF
Tunceli’nin kuzeyinde yer alan İlçemiz ismini dağların arasında yer alan 74 km2’lik ovadan almaktadır. 1538 km² alanı ile ilimizin arazi yönünden en büyük ilçesidir.

İl merkezine 65 km uzaklıkta bulunan İlçeye ulaşım Munzur Suyu ile birlikte devam ederek ilerleyen ve Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan eşsiz doğa manzaralarıyla dolu karayolu üzerinden sağlanmaktadır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:01 ) Devamını oku...
 
Free Web Counters