Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Özgeçmiş

e-Posta Yazdır PDF

1969 Tunceli doğumlu olan Haydar DOĞAN, ilk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra, 1986 yılında İstanbul Kartal Ticaret lisesini bitirdi. Ardından 87–88 yılları arasında, 2 yıl İngiltere’de yabancı dil ve spor eğitimi gördü. Türkiye'ye döndükten sonra, 1989 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda üniversite eğitimi alan Haydar Doğan, 1993 yılında mezun oldu ve beden eğitimi öğretmeni olarak çalışma hayatına başladı.

Haydar Doğan, dokuz yaşında spor hayatına başlamıştır. 20 yıllık aktif spor hayatı süresince toplam 100’ün üzerinde milli takım formasını giymiş ve ülkemizi ulusal ve uluslararası yarışmalarda temsil ederek bir çok başarıya imza atmıştır.

İngiltere’de bulunduğu 2 yıl süresi içinde, İngiltere’nin en iyi Atletizm kulübü olan ve bünyesinde dünya rekortmenlerinin ve Olimpiyat şampiyonlarının bulunduğu Haringey Spor Kulübünün formasını giyerek orta ve uzun mesafe branşlarında bu kulübün 88 yılı sezonunda Kulüpler arası yarışmalarda İngiltere şampiyonu olmasına katkı sağlamıştır.

Birçok sportif başarısı bulunan Haydar Doğan, 1986 dan beri, yani tam 30 yıldır kırılamayan bir dünya rekoruna sahiptir: 1 Haziran 1986’da Fransa Nice'de Liselerarası Dünya şampiyonasında 3000 metreyi 8.18.22 de koşarak Dünya rekorunu kıran Haydar Doğan, bu rekordan tam 12 yıl sonra, 1998'de Pakistan'da düzenlenen Liselerarası Dünya şampiyonası'na onur konuğu olarak davet edilmiştir. Bugün dahi kırılamayan bu rekor için, "Pakistan Schoolsport Organization" tarafından 1998'de Doğan'a onur plaketi verilmiştir.

1987 yılında İngiltere'de düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası 10 bin metre yarışında 2. olan Doğan, bu başarısıyla Avrupa'da podyuma çıkan ilk Türk atlet ünvanını almıştır. 1990 yılında Malezya'da düzenlenen yarı maratonu 1. olarak tamamlayan Haydar Doğan, yine aynı yıl Polonya'da yapılan Üniversiteler Arası Dünya Kros Şampiyonası'nda 10 bin metrede dünya üçüncü olmuştur. 4 yıl sonra 1994 yılında, Japonya'nın Osaka şehrindeki yarı maratonda da 1. olmuştur.

Haydar DOĞAN birçok Okul ve Kulübün fahri antrenörlüğünü yapmıştır. Türkiye ve Balkan Şampiyonalarına sporcu yetiştirmiştir. Haydar DOĞAN sporculuk hayatındaki başarılarından dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Turgut ÖZAL, Sayın Süleyman DEMİREL, Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve dönemin Meclis Başkanı Kaya ERDEM tarafından ödüllendirilmiştir.

Haydar DOĞAN’ın hala kırılmamış 3 Türkiye rekoru olup, Kros ve maraton olmak üzere ülkemizi Balkan Şampiyonasında 7 defa şampiyon olarak ülkemizi temsil etmiş ve birçok uluslararası maratonlarda da önemli dereceler ülkemize kazandırmıştır.

2004 yılında Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak göreve atanan Haydar Doğan, Tunceli''de 4 yılda sporcu ve tesisleşme noktasında birçok başarılara imza attıktan sonra Haziran 2008 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı'na Şube Müdürü olarak atandı.

11 Şubat 2013'te yapılan seçimlerde Haydar Doğan, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu'nu başkanlığına seçildi.

İşitme Engelliler Spor Federasyonu Genel Sekreterliği görevinde de bulunan Doğan, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Uluslararası Organizasyonlar Daire Başkanlığı'nda Şube Müdürü olarak spora hizmet etmektedir.

1989 yılında kurulan Milli ve Şampiyon Sporcular Derneği'nin kurucu üyesi olan Doğan, Hatice Doğan ile 26 yıllık mutlu bir evliliği ve Can adında bir de oğlu var. Ayrıca iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 13 Ocak 2016 12:28 )  
Free Web Counters