Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Nazimiye'de Eğitim

e-Posta Yazdır PDF
Göçlerden en fazla etkilenen alanların başında gelen Eğitim,İlçenin sosyal yapısını da etkilemiştir. Öğrenim çağındaki nüfusun azalması,eğitime olan ilginin azalması, göçlerin İlçe eğitiminde meydana getirdikleri olumsuzluklardır. 

18 Köy İlköğretim Okulu terör ve göçler ile öğrenci sayısının azalmasına bağlı olarak kapanmıştır. Halihazırda İlçe genelinde Köy İlköğretim Okullarının tamamı kapalı olup,biri yatılı olmak üzere iki İlköğretim Okulu ve bir lise ile birlikte üç Eğitim-Öğrenim kurumu hizmet vermektedir. Kapanan Köy İlköğretim Okullarından doğan açığı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu kapatmaktadır.

Okur-Yazarlık Oranı yaklaşık % 83'tür. Okur-Yazar oranında görülen düşmenin en büyük nedeni terör ve ekonomik sebepler ile oluşan göçler sonucu genç nüfustaki azalmadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ana okulu açılarak hizmet vermeye başlamıştır. Kolej ve Üniversiteye hazırlık kursu,folklor çalışmaları,bilgisayar kursu ve resim kursları başlıca faaliyetler olarak sıralanabilir. 

İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 35 Öğretmen,4 Memur,20 Hizmetli ve Yardımcı Hizmetler Personeli olmak üzere toplam 59 personel bulunmaktadır. İhtiyaç duyulan personel ve personelin birimlerine göre dağılımını gösterir tablo aşağıya çıkarılmıştır.
Halihazırda üç öğrenim Kurumunda 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılında bulunan öğrenci sayısı 637 olup,Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ortalama 18 öğrencidir. Yine yatılı İlköğretim Bölge Okulunda öğrenci sayısına göre hizmetli sayısı oldukça yetersizdir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:05 )  
Free Web Counters