Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Mazgirt'te Eğitim

e-Posta Yazdır PDF
Mazgirt ilçe merkezinde 1 lise (Fatih Lisesi)1 ilköğretim okulu (Mimar Sinan İlköğretim Okulu) mevcuttur. Bulgurcular köyünde Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 1984 yılında öğretime başlamıştır. Akpazar' da Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Lise (Süleyman Paşa Lisesi) ve İlköğretim Okulu (Akpazar İlköğretim Okulu) mevcuttur. Darıkent Belde' sinde bir İlköğretim Okulu bulunmaktadır. 

Halk Eğitimi Merkezi' ninde kendisine ait bir binası bulunmaktadır. Mazgirt ilçesinde eğitim-öğretime olan ilgi yüksek olduğu için yüksek öğrenimi bitirmiş kişi sayısı oldukça fazladır. bu kişiler yurdun değişik yerlerinde görev yapmaktadırlar. Özellikle Kızılkale Köyü' nden çok kişi yüksek öğrenim görmüş ve önemli görevlerde bulunmaktadırlar. İlçenin güney kesiminde okuma yazma oranı daha yüksek olup çevre ilçelerle ve Elazığ ili ile ilişkileri daha yoğundur. Bu oluşumda ulaşımın da etkisi yüksektir. İlçede Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından bilgisayar, dikiş-nakış, arıcılık, ingilizce gibi kurslar açılarak gençlerin bu alanlarda eğitimleri yapılmakta ve yetenekleri geliştirilmektedir. Eğitim öğretim etkinlikleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kontrolünde ve denetiminde yürütülmektedir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:24 )  
Free Web Counters