Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Atletizm Yol Ayrımında

e-Posta Yazdır PDF
Bilindiği gibi; Türkiye Atletizm Federasyonu, kurulduğu günden bugüne, yıllarca zor koşullarda idareci, antrenör ve sporcularının özverileriyle bir çok başarıya imza atarak günümüze kadar gelmiştir.

Günümüzde de aynı çabalarla devam ettirilmek ve yönetilmek istenen federasyonumuzun, son yıllarda uluslararası arenada hedeflenen noktalara ulaşamaması ve hedeflenen derecelerin alınamaması, Türkiye Atletizm Federasyonunun hızla gelişen çağın gerisinde kaldığı izlenimi vermektedir.

Son olarak olimpiyat oyunlarında hedeflenen başarıların alınamaması ile nerede hata yapıyoruz? 

Sorunlarımız nelerdir? 

Sorunlarımızı nasıl çözeriz?  

Başarıları nasıl elde edebiliriz? 

gibi soruları birbirimize sormaya ve cevap aramaya başladık.

Yüzyıla yakın bir zamandır faal olan Türkiye Atletizm Federasyonu  neden ülkemize yakışır düzeyde sporcular yetiştiremiyor ve başarılar alamıyoruz?

Sorunlarımızın ve çözümlerinin neler olduğunu hepimiz aslında çok iyi biliyoruz. Sorunlarımızın üzerine cesur ve kararlı adımlarla yürür, çağın gereklerine uygun şartlarda bilimsel kriterlere uygun uzun vadeli planlarla, antrenörlerimizi, hakemlerimizi ve sporcularımızı yetiştirirken, büyük organizasyonları yapacak tesisler yapabilirsek, Türkiye atletizmi çok kısa süre içinde hedeflenen noktalara kararlı adımlarla ulaşacaktır.

 

Gelişmek İçin Değişim Gerek

 

BÜTÇE: 

21. yüzyılda 70 milyon nüfusa sahip olan ülkemizde, federasyonumuza ayrılan bütçe ile orta ve uzun vadede Türkiye atletizminin gelişebilmesi için plan, proje  ve yatırımlarını gerçekleştirebilmesi mümkün değildir. 

12 milyon nüfusa sahip olan Yunanistan Atletizm Federasyonu`nun yıllık bütçesi 25 milyon dolar (yaklaşık 40 milyon YTL) iken ülkemizde ise durum pekte iç açıcı görünmemektedir. 

Sadece ilk ve orta öğretimde eğitim alan 15 milyonu aşkın öğrencinin olduğu ülkemizde; Atletizm Federasyonumuza ayrılan bütçe 5,5 Milyon YTL. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından yapılan 1.5 Milyon YTL destekte dâhil edildiğinde yedi milyon YTL gibi bir bütçe ortaya çıkmaktadır. 

Özerkleşen federasyonlar arasında olan Türkiye Atletizm Federasyonu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü`nün ayırdığı bütçe dışında sponsorlukla ilgili herhangi bir proje geliştirmemiş ve gelir kaydedememiştir. 

Dört yıl süresi içinde mevcut federasyon yönetimi,  herhangi bir proje geliştiremediği için Hükümetimizin ve Genel Müdürlüğümüzün desteğini yeterli düzeyde alamamıştır.

 

Sporcu, Antrenör, Hakem ve Kulüpleri Verimli Hale Getiren Bir Yönetim

EĞİTİM: 

Ülkemizde Atletizmin gelişmesi için öncelikli olarak yapılması gerekenlerin başında Antrenör sayısının artırılması gelmektedir. 

Türkiye Atletizm Federasyonu verilerine göre ülke genelinde 436 faal antrenör görünmektedir. Şu hakikat sizler tarafından da çok iyi biliniyordur ki; Türkiye genelinde mevcut olan antrenörler arasında faal olan antrenör sayısı elliyi geçmemektedir.

Sizde takdir edersiniz ki, elli antrenörle ülke genelinde yüz binlerce gence ulaşamayacağımıza göre, hedeflediğimiz ve arzu ettiğimiz başarılara ulaşamayacağımız herkes tarafından bilinmektedir.

İşte bu noktada böyle manzara karşısında başarı beklemek hayalcilik olmaz mı? 

Türkiye Atletizm Federasyonuna seçilmemiz halinde yeni yönetimimizle, Antrenör sayısının artırılması için başlatılacak çalışmalara paralel olarak, mevcut antrenörlerimizin mesleki olarak kendilerini geliştirebilmeleri ve ekonomik olarak desteklenmesi için her türlü desteği sağlayacağız.

Orta ve uzun vadeli planlamalarımızı yerine getirebilmek için Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu olup görev bekleyen binlerce işsiz antrenör adayı var. 

İhtiyacımız olan sayı kadar antrenörlerle  yapılacak sözleşmeler ve eğitim çalışmaları sonrasında Federasyonumuz bünyesinde İllerimizde görev yapan beşinci kademe antrenörlerimizin yanına vererek ülke çapında yapmayı planladığımız yetenekli çocukların tespiti çalışmalarında görev almaları sağlanacaktır.  

Aynı şekilde Hakemlerimize de uluslar arası standart ve kalitede eğitim verebilmek için Türkiye Atletizm Federasyonu olarak her türlü yurt içi ve yurt dışı eğitim olanağını yaratacağız. Ve aynı zamanda yeterli görmediğimiz hakemlik ücretlerinin camiamıza yakışır bir düzeye getirilmesini sağlayacağız. 

 

Objektif Bir Yönetim

YETENEKLİ GENÇLERİN TESPİTİ

Türkiye genelinde bünyesinde atletizm branşında hizmet veren ve müsabakalara katılan kulüplerimiz geçmişte olduğu gibi bu günde zor şartlarda lokomotif görevine aynı özveriyle devam etmektedirler. Fakat mevcut federasyon tarafında gerekli değerin verilmediği ve desteklenmediği hepiniz tarafından iyi bilinmektedir. 

Bizim federasyon yönetim anlayışımızda ise öncelikli olarak kulüplerimize maddi ve manevi destek vererek kendi teknik alanlarında uzman olan idareci ve antrenörlerini Federasyonumuz yönetiminde ve teknik kurullarında göreve davet ederek Türk atletizmini hedeflediğimiz noktalara taşımak için birlikte çalışacağız. 

Federasyonumuzun çalışma programını, 2012 yakın, 2016 orta ve 2020 Olimpiyatları esas hedefimiz olacak şekilde belirledik. Bu olimpiyatlarda madalya alacak sporcuların tespit edilmesi ve yetiştirilmesi için Üniversitelerimizin bilim kurulları, Kulüpler ve antrenörlerimizle birlikte 81 vilayette hedef kitlemiz olan 4-6-8 yaş gurubu yetenekli çocuklar tespiti için yetenek seçmeleri yaparak en kısa sürede 1 milyon lisanslı atlet sayısına ulaşacağız.

TESİSLEŞME

Ülkemize büyük hizmetler etmek hedefinde olan Türkiye Atletizm Federasyonunun modern çağın gereklilikleriyle donatılmış, eğitim ve konferans salonları olan kullanışlı bir hizmet binası yapılabilmesi için gerekli çalışmaların ivedilikle başlatılmasını sağlayacağız. 

2012 yılında 14’üncü Dünya Salon Atletizm şampiyonasına ülkemizin ve camiamızın ev sahipliği yapacağından sizler gibi bende büyük bir gurur ve tarifsiz bir heyecan içindeyim. Bu dev organizasyonun ülkemize alınmasında katkısı olan başta Başbakanımıza, Spordan sorumlu Devlet Bakanımıza, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanına ve ekibine, Gençlik ve Spor Genel Müdürümüze, kurum çalışanlarına ve katkısı olan herkese şahsım ve camiamız adına teşekkür ederim.  Dünya Salon Atletizm Şampiyonasının ülkemize yakışır başarılarla dolu bir organizasyon olarak tamamlanmasını yürekten diliyorum. 

Büyük bir heyecan ve gayretle ülkemize alınan 14’üncü Dünya Atletizm Salon Şampiyonasına duyulan heyecanı mevcut federasyonumuzda göremiyoruz. Federasyonumuz yöneticilerinin bu düşük tempolu ve heyecandan uzak hali camiamızda olumsuz etki yaratmaktadır. 

Ne yazık ki mevcut federasyonumuzun 14’üncü Dünya Salon Atletizm Şampiyonası konusunda yeterli çalışmayı henüz başlatmamış olması  ve kamu oyuyla paylaşılmamış olması oldukça düşündürücü ve bir o kadarda üzücüdür.

Dünya Atletizm Şampiyonasına ev sahipliği yapan bir ülke sporcusu düşünün ki şampiyonaya hazırlanırken antrenman yapacak kapalı bir tesisi bulunmamaktadır.

Böyle bir ortamda bu şampiyonaya katılacak atletlerimizden başarı beklemek ne kadar akılcılık olur.  

Yönetime gelmemiz halinde, tüm kurumlarımızla birlikte çalışarak, öncelikli olarak üç büyük ilimizde atletizm salonu yapılması için projeler üretip ve var olan projeleri de Genel Müdürlük düzeyinde her türlü desteği alarak bir an önce yapım çalışmalarına başlanmasını ve tamamlanmasını sağlayacağız. 

 

GENEL HEDEFLERİMİZ

1-YÖNETİMDE ÜÇ T PRENSİBİ                                             

a-Tespit

b-Teşhis                                  

C-Tedavi 

2-PLANLAMA

a-Kısa

b-orta

c-uzun

3-TEMEL ATLETİZM PROJESİ

a-Atletizmi sevdirme ve yaygınlaştırılması.

b-Ulusal Sporcularımızın Performansını geliştirme ve destekleme.

4-YABANCI ANTRENÖRLERİN VERİMSİZLİĞİ VE DENETLEME EKSİKLİĞİ

Yabancı Antrenörlerin Eğitimci Antrenörler arasından seçilmesine dikkat edilmesi. Yetenekleri seçme ve yönlendirme projelerinde yer alması,

5-Ulusal sporcularımızın daha verimli çalışmalarını sağlayacak, oluşabilecek sakatlıkları kısa sürede çözebilmek için, sporcuların yasaklı madde almalarını engellemek ve performanslarını arttırmaya yönelik çalışmaların yapılacağı günün şartlarına uygun malzemelerin yer aldığı, doktor, fizyoterapist, masör/masöz ihtiyacı karşılanmış, sporcu performans geliştirme destek merkezi kurulması, 

6-Sporcuların kamplara ve Milli Takıma alınması konularında standardı yakalayabilmek için, sporcu sınıflaması milli takım seçme kriterleri oluşturulması, Milli takıma alınacak antrenörler için de kriterler geliştirilecek,

7-Yarışmalar, basının istekleri de göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesi, tv kanallarıyla anlaşma yapılarak yayınlanması,

8-Bir dönemdir faaliyet gösteren branş okullarına bir statü kazandırılması, kurumsal hale getirilmesi, denetiminin sağlanması, bir talimat çerçevesinde yönetilmesi,

9-Amaçları gerçekleştirmek için doğru ekiplerin kurulması,

10-Daha önce çalışması yapılan ancak işlev kazandırılmamış olan, Antrenör sporcu sözleşmesine işlerlik kazandırılması, zorunlu hale getirilmesi,

11-Belgeli Antrenörlerin aktif hale getirilmesi, iş imkânı sağlanması,

12-Çakılı Ulusal faaliyet takvimini oluşturulması,

13-Federasyon yönetim binasının daha çağdaş hale getirilmesi,

14-Federasyon çalışanlarının, daha verimli çalışmalarını sağlayacak onlara saygınlık kazandıracak desteğin sağlanması,

15-Ulusal yarışmaların cazip hale gelmesi için ödüllü yarışmaların organize edilmesi,

16-Sporcuları başarılarına göre değerlendirmek, onların daha sonraki yıllarda da rahat antrenman yapmasını sağlayacak maddi ve manevi destek sağlanması,

17-Antrenör, idareci, hakem vb. her tür görevlendirmede adil davranılması,

18-Kulüp Başkanları ve temsilcileriyle düzenli ve periyodik toplantılar yapmak, kulüpler birliğinin kurulmasına destek vermek,

19-Antrenör eğitimi için seminerler düzenlemek, kursların sayısını ve kalitesini arttırılması, yazılı ve görsel materyallerin yapılması, dağıtılmasına katkı vermek, uluslar arası kurumlarla işbirliği içerisine girerek uluslar arası düzeyde kurslar, seminerler yapılması, kurslara antrenör göndermek,

20-Özellikle sıkıntı yaşadığımız yabancı dil konusunda sporcu antrenör ve idarecilerimize yönelik olarak yabancı dil kursları düzenlemek,

21-Lig yarışmalarına katılan (eleme sonrası) takımların sayılarının yeniden düzenlenmesi, sporcu sayılarının gözden geçirilerek yeniden planlanması, harcırah ödemelerine düzenleme getirilerek arttırılması, takımların performans durumlarına göre maddi ödüller dağıtılması 

 

 
Free Web Counters