Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Dersimspor Tunceli İçin Bir Zorunluluktur

e-Posta Yazdır PDF

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de futbolun önemi ve toplum üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Futbolun ve diğer amatör spor branşlarının halkımız arasında kardeşlik duygularını pekiştirdiği, yediden yetmişe halkımızın üzerinde psikolojik, sosyolojik ve kültürel bütünleşmeyi sağladığı bilinmektedir.

2004 yılında Tunceli’de, Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak göreve başladığımda, sporun ilimizde yaşayan insanlarımız üzerinde çok önemli gelişmelere neden olduğu tarafımca gözlenmiştir. Bu düşünce ve inançla 4.5 sene içerisinde arkadaşlarımla birlikte özellikle amatör branşlarda olmak üzere 16 takımda faaliyet göstererek toplam 23 sporcu milli takıma vermeyi başarmış, bunun mutluluğunu gençlerimizle ve Tunceli halkı ile yaşamış bulunmaktayız.

Bu süreç içerisinde Tunceli İl Merkezi ve ilçelerimiz olmak üzere toplam 8 amatör futbol kulübü kurulmasında Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak gücümüz oranında her türlü katkıyı sunarak 4 sezon boyunca lig müsabakalarımızı düzenli olarak gerçekleştirmiştik. Devamında ise büyük öz veride bulunan Tuncelili iş adamlarımızdan oluşan ve dönemin Tunceli Valisi Sayın Mustafa Erkal’ın da destekleriyle Tunceli Futbol Kulübü kuruldu.

Bir sezon çalışmalara devam edildi ve 3. lig mücadelesinde yenilerek elendi. Bu kısa süreçte bile 7 den 70 e tüm Tunceli halkının ne kadar büyük bir heyecan yaşadığına tanık oldum. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle Tunceli Futbol Kulübü kapanmaktan kurtulamadı. Bu durum en çok beni üzmüş ve derinden yaralamıştı. Çünkü Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak sporun başında ben vardım. Bunun sırtıma yüklediği ağırlığı ve verdiği üzüntüyü kelimelerle ifade etmem çok güç.

Futbol profesyonel bir branştı ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak herhangi bir harcama yapma gibi bir şansımız yoktu. Buna rağmen 4 yıl boyunca ilçe ve merkez klüplerimize gücüm oranında malzeme yardımında bulunmak için her türlü şansımı değerlendirdim.

Günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde futbolun geldiği noktayı hepimiz bilmekteyiz. Büyük bir sektör haline gelen futbol adeta bacasız bir sanayi durumuna dönüşmüştür. Kesinlikle amatör yönetim, amatör düşünceyi ve çalışmayı bünyesinde barındırmayan büyük maddi sermaye ile varlığını sürdürmek zorunda olan duruma gelmiştir. Böyle olunca ülkemizde futbol Tunceli ve Tunceli gibi illerde varlığını sürdürebilmesi hemen hemen imkansız hale gelmiştir. Peki bu durumda ne yapmalı ?

Bu durumda işte Tunceli Valimiz Sayın Mustafa Taşkesen’in yaptığı gibi gençlerimize antrenörlerimize ve bu işe gönül veren futbol sevdalısı iş adamlarımızı cesaretlendirip maddi ve manevi destek vermesi tüm Tuncelilileri olduğu gibi beni de sevindirmiş ve bir o kadar umutlandırmıştır. Çünkü Tunceli gibi küçük illerde gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak gençlerimize sahip çıkmak, onları toplumun sağlıklı birer bireyi olarak ülkemize kazandırmak istiyorsak başta devlet kurumlarımıza büyük bir görev düşmektedir. Sayın Valimizde bu durumu farkındaki gençleri cesaretlendirmiş ve Dersim Spor Kulübü adıyla kurulacak olan futbol takımını destekleme sözü vermiştir. Bu arada gerek Tunceli içinden gerekse Tunceli dışından iş adamlarımıza büyük görevler düşmektedir. Herkesin taşın altına elini koyma vakti gelmiştir. Ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü teşkilatında çalışan eski milli sporcu olan ve yıllardır üst düzey spor yöneticiliği yapan bir Tuncelili olarak bende başta Sayın Başbakanımız, Spordan Sorumlu Sayın Devlet Bakanımız ve Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz nezdinde Dersim Spor Kulübü Futbol Takımına maddi ve manevi düzeyde desteğin verilmesi konusunda her türlü çaba ve girişimde bulunacağımı belirtmek isterim. Yeter ki yola çıkan bu arkadaşlarımız azimli ne yaptığını bilen ve başarıya giden yolda istekli ve samimi olsunlar.

Tunceli’de kurulacak olan Dersim Spor Kulübü Futbol Takımı’nın ilimizin kültürel sosyal ve ekonomik açıdan büyük kazanımlara sebep olacağını gençlerimiz ve halkımız üzerinde çok olumlu etkiler yaratacağına inanıyor bu konuda katkı sağlayacak olan başta Sayın Valimiz Mustafa Taşkesen’e iş adamlarımıza antrenörlerimize ve gençlerimize teşekkür eder şimdiden başarılar diler sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Haydar DOĞAN

Eski Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürü

 
Free Web Counters