Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Hozat

İdari Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
İlçemiz Çağlarca Bucağı ile birlikte 30 köyü vardır Köylerin yerleşim durumu oldukça dağınıktır.Bu dağınıklık köylerin mezralar halinde oluşumundan ileri gelmektedir . Kayıtlı olan toplam mezra sayımız 118 dir . İlçemizin Kuzey kısmında bulan köylerimzde ekilebilir arazi az , nüfus yoğunluğu ise seyrektir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 04:40 ) Devamını oku...
 

Coğrafi Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
İlçe Doğuda Tunceli Batıda Çemişgezek Kuzeyde Ovacık ve Güneyde Pertek ilçeleri ile komşudur . Dağlık bir yöre olan Hozat çevresi sarp dağlar ile çevrilidir.İlçe toprakları akar suların açtığı derin vadiler ile yarılmıştır . Yükselti Küzeyden Güneye  doğru azalır , karasal bir iklim yapısına sahiptir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:18 ) Devamını oku...
 

Hozat'ta Ekonomi

e-Posta Yazdır PDF
Ekonomik hayatın tarihi gelişimi : 

Yüzyıllar boyunca dışa kapalı yaşamış , Pazar ekonomisi hemen hemen hiç gelişmemiş ve aynı ekonomik yapı 1930’lu yıllara kadar devam etmiştir.Bu yıllardan sonra İlçe merkezinde küçük esnaf işletmeleri açılmış ve halkın yiyecek giyecek gibi ihtiyaçları için Pazar yaratılmıştır.İlçede eski yıllardan beri ilkel koşullarla geçimlik düzeyde tarım ve hayvancılık yapılmıştır.1950 yılında Ülke tarımında görülen önemli değişiklikler İlçe tarımını hiç etkilememiştir.1960 yılında ilçede patates  ve fasulye ekimi başlamıştır.halk ürettiği hayvan ürünlerini Elazığ İline götürerek Pazar bulmuş ve karşılığında yiyecek , giyecek ve ev eşyası ihtiyacını karşılamaya çalışmıştır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:19 ) Devamını oku...
 

Hozat Tarihi

e-Posta Yazdır PDF
Hozat adı eski Türk dilinde sıçramak , hoplamak anlamına gelen Hozmek’ten gelmektedir. Hozat’ın tarihinin çok eskilere dayandığı çeşitli kaynak ve kaynakçalarda anlaşılmaktadır. Hozat ve çevresi Selçuklular döneminden kalan daha önceki dönemlerde olduğu gibi göçebe ekonomisinin hakim bir karakter görüldüğü bir yer olmuştur.Çeşitli nedenlerle otoriteden kaçan göçebe boylarının Hozat ve çevresini yurt edindikleri anlaşılmaktadır.Sunni din uygulamasına karşı çıkan Şii topluluklarının ve Türkmen boylarının Hozat çevresine sığındıkları tahmin edilmektedir .Baba Resul ve Baba İshak gibi Selçuklu Sultanlarına baş kaldıran Sarısaltık’un Hozat’ın çok yakınlarında Sarısaltık Köyünün Sarısaltık Tepesinde mezarının olduğu bilinmekte ve efsane edilmektedir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:19 ) Devamını oku...
 
Free Web Counters