Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Büyük Hayallerimizin Peşinde Koşmak

e-Posta Yazdır PDF

Evet Fakirdik... 11 çocuklu bir ailenin tek sporcusuydum.

Ağabeylerim, Kardeşlerim, Annem, Babam ve Babaannemle 14 kişinin bir arada yaşadığı fakir bir Anadolu çocuğuydum.

1979 yılında tesadüfen spora başladığım zaman, ayağımda kara lastik vardı.

Tek maaşla ailesini geçindirmeye çalışan, onurlu işçi bir babanın beşinci çocuğuydum. Annem ve Babam Başta olmak üzere ailemin tüm fertleri Başarılı bir sporcu olmam için gerekli olan tüm destek ve fedakarlıklarda bulunuyorlardı.

Doping Nedir ? Bilmezdik. Benden küçük kardeşlerim bile iyi koşa bilmem ve başarıya ulaşabilmem için iyi beslenmem gerektiğini bilirlerdi. Bundan dolayı ailede ayrıcalıklı yerim vardı.

Yemeğin iyi tarafı koşulsuz bana ayrılır ve bu konuda kimse asla itirazda bulunmazdı. Ailemde herkesin bana olan bu düşkünlüğünün karşısında benimde başarmaktan başka seçeneğim olamazdı.

Başarılar kazandıkça ailemin ve toplumun taktirini alıyordum. Buda beni fazlasıyla motive ediyor ve beni daha çok çalışmaya teşvik ediyordu.

Hayallerim çok büyüktü. Hayallerimin peşinden koştukça , Büyük başarılar kazanıyordum. Bir çok olumsuzluk ve imkansızlıklara rağmen hiç bir zaman yılgınlık aklıma gelmezdi. Çünkü başarmaktan başka şansımız yoktu. Spordaki başarımın yanında alacağım Eğitiminde çok önemli olduğunu biliyordum. Bundan dolayı Akademik Eğitimimi asla ihmal etmezdim.

20 yıllık Atletizm hayatımda 27 Türkiye rekoru kırdım. Krosta, Pistte ve Maratonda toplam 7 defa Balkan Şampiyonu oldum. 3000 mt Liseler Dünya şampiyonasında 1'cilik. 10000 mt Avrupa Şampiyonasında 2.cilik. 12000 mt Dünya kros şampiyonasında 3.cülük, Maratonda ise Japonya'da ve Malezya'da Şampiyonluklar kazanarak kürsüye çıkmayı başardım. Evet Başarmak... Ülkemizi ve Bayrağımızı Başarıyla temsil etmeyi Başarmak. İşte bizim zamanımızda en büyük hayalimiz Ülkemizi Onurumuzla, Şerefimizle ve gururla temsil etmekti. Evet Hayaller büyük olunca Başarılarda büyük oluyor....

Haydar Doğan.

 
Free Web Counters