Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Haydar Doğan Rio'da Engelli Sporcuyla Madalyaya Kanat Açacak

e-Posta Yazdır PDF

Haydar Doğan, bir dönem 800 ve 1500 metrede dünya rekorlarını elinde bulundurarak efsane olan ve Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanılığını başarıyla gerçekleştirmiş  Sebastian Coe ile çok yakın arkadaş. Bu arkadaşlık Haydar Doğan'ın Sebastian Coe'nun takımı Haringey'e transferiyle başlamıştı.

 

Haringey, İngiltere’nin en iyi Atletizm kulübü olmasının yanında, bünyesinde dünya rekortmenlerinin ve Olimpiyat şampiyonlarının olması ve yetiştirmesiyle ünlüdür. 1988 yılında bu kulübün İngiltere şampiyonu olmasına büyük katkı sağlayan bu beraberlik, anılarda çok güzel bir dostluk sayfası oluşturmuş durumda. Sebastian Coe, Olimpiyat ve paralimpik oyunları gibi evrenselliği ve kaynaşmayı sağlayan güzel organizasyonlara imza atarken, Haydar Doğan da şimdilerde bu organizasyonlarda başarı elde edecek engelli sporculara maddi ve manevi açıdan  destek  olup antrene edilmesine yardımcı olmaktadır. Öyle ki, 2012 Mart ayından beri geri plandan verdiği destekle, Özel sporcular Ayşegül Tahtakele, Yasemin Çiloğlu ve Abidin Yapan'ın Olimpiyat A barajını geçmesine birincil derecede katkı sağlamıştır. Yasemin Çiloğlu ve Abidin Yapan olimpiyat barajını geçmesine rağmen anlaşılması dahi çok zor olan kota nedeniyle Londra'ya gidememiştir. Ayşegül Tahtakale ise Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş ve Özel Sporcular Spor Federasyonunun olimpiyatlara katılan ilk sporcusu olarak tarihe adını yazdırmıştır. Haydar Doğan bugünlerde de geçmişte olduğu gibi manevi hazzı hiçbirşeyle ölçülemeyecek kadar güzel işlere imza atmaya devam ediyor.

Olimpiyatda uzun atlama final derecelerini inceleyen, barajı geçip kota nedeniyle olimpiyatlara gidemeyen Özel sporcu Yasemin Çiloğlu'nun durumu  Haydar Doğan'ı bir hayli üzmüş, baraj derecesi ile 7.ci sırada olan ve antrenmanlarda atladığı derecelerle 3.cü ve 4.cülüğe eşdeğer olan atlayışlar ise Doğan'ı tarif edilemez heyacanlara taşımış. Bu başarılar neticesinde Haydar Doğan, 2016 Rio'da paralimpik oyunlarında bir Altın madalyanın ayak seslerini yüreğinin derinliklerinden hissediyor. Yasemin'in Denizli'de malzemesizlikten antrenman yapamadığını öğrenince derhal maddi manevi katkıda bulunarak malzeme teminini sağlayan Haydar Doğan, stada alınmadığı için parkta antrenman yapan sporcuya antrenman yeri de sağladı. Yasemin'in annesinin de ortopedik özürlü olması, ayrıca kanserden bir göğsünün alınması ve bu hastalığın hala hayati tehdit oluşturması, Doğan'ı manevi açıdan bir kez daha çok üzmüş ve Yasemin Çiloğlu'nun Rio'da başarılı olması için elinden ne gelirse yapmaya karar vermiş.

26 Yıldır Dünya Rekoru Kırılamıyor

Halen Spor Genel Müdürlüğü Sosyal İşler Şube Müdürlüğü görevini sürdüren Haydar Doğan'ın Spor yaşantısı sıra dışı başarılarla dolu. Özetle 24 yıllık spor hayatında 100'ün üzerinde milli formayı giymiş, 7 kez Balkan şampiyonu olmuş,1987 yılında Avrupa Gençler Şampiyonasında 10000 metre yarışında 2. olarak Avrupa'da kürsüye çıkan ilk Türk atleti olma ünvanını almıştır.Halen kırılamayan 5 Türkiye rekoru bulunmaktadır. Haydar Doğan'ın bunların yanında inanılmaz bir başarısı daha var ve ilk defa Türk kamuoyu buradan öğrenecek. Haydar Doğan 1986 dan beri yani tam 26 yıldır kırılamayan bir dünya rekoruna sahiptir.1 Haziran 1986 da Liselerarası Dünya şampiyonasında 3000 metreyi 8.18.22 de koşarak Dünya rekorunun sahibi olmuştur.1986 dan günümüze kadar Dünyada atletizmde hemen her branşta kırılamayan rekor kalmadığı göz önünde olduğu düşünülürse bunun olağanüstü bir durum olduğu hemen anlaşılır.Bu rekordan tam 12 yıl sonra 1998'de liseler Dünya şampiyonası Pakistan'da yapılmış.Şampiyonaya onur konuğu olarak davet edilen Haydar Doğan'a  bugün dahi kırılamayan bu rekor için" Pakistan Schoolsport Organization" tarafından 1998'de onur plaketi verilmiştir. İşte bu rekor Haydar Doğan'ın atletizmde Dünyada 3000 metrede bir efsane olduğunun en açık kanıtıdır.2020  Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya soyunduğumuz bu günlerde olağanüstü nitelikteki bu başarıyı tanıtım reklamlarında kullanmanın sayısız faydası olacaktır. Burdan yola çıkarak başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bu başarıyı kullanması çok önemli olabilir. Gençlik ve Spor Bakanlığının da bu önemli başarıyı kullanmalı. Hatta Sebastian Coe-Haydar Doğan arkadaşlığı da kuvvetli bir bağ olarak not düşülmesi gereken bir kazanımdır.

Bu kadar büyük başarılara sahip olmasına rağmen olimpiyatlarda yarışma şansı elde edemeyen Haydar Doğan, bunun eksikliğini ve üzüntüsünü hiçbir zaman içinden atamamış; manevi anlamda engelli sporculara karşılıksız desteğini sürdürürken bir anda kendi engelinin oluşturduğu üzüntüye de ilaç bulduğunu keşfetmiş başarılı sporcu. Yasemin Çiloğlu şöyle demişti televizyonlarda: "Uzun atlarken annemin ortopedik özürlü ayağını kendimde kullanıp kanatlandırmayı hayal ediyorum" İşte bir kez daha hiçbir şeyin tesadüf olmadığına şahit oluyoruz. Haydar Doğan da kaderin buluşturmasıyla Olimpiyatlarda alamadığı madalyayı Yasemin Çiloğlu'na aldırdığında inanılmaz bir mutluluğa erişeceğini, kanatlanacağını söylüyor ve hatta ileri giderek bir engelli özel sporcuya bu madalyayı kazandırmanın dünyada her şeye bedel olduğunu altını çizerek dikkatimize sunuyor.

Tunceli'nin Sesi Gazetesi'nde Çıkan Haber: http://www.tuncelininsesi.com/haber/haydar-dogan,-rioda-engelli-sporcu-ile-madalyaya-kanat-acacak-5476.htm

Haberler.Com'da Yayımlanan Haber: http://spor.haberler.com/haydar-dogan-madalyaya-kanat-acacak-4083078-haberi/

İhlas Haber Ajansı'ndaki Haber: http://www.iha.com.tr/haydar-dogan-rio-da-engelli-sporcu-ile-madalyaya-kanat-acacak-20121112AW000098-istanbul-haberi

Son Güncelleme ( Perşembe, 15 Kasım 2012 22:00 )  
Free Web Counters