Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Çemişgezek

Çemişgezek'te Eğitim

e-Posta Yazdır PDF
Eğitimde okur yazar oranı ilkokul, lise ve yüksek öğretimde yüzde 98'dir. İlçemiz de Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir Halk Eğt. Mrk. Müdürlüğü bir Öğretmenevi ,Çok Programlı bir Lise, bir Y.İ.B.O, Üç İlköğretim Okulu, lise binasında faaliyet gösteren ana sınıfı ve birleştirilmiş sınıflarla eğitim veren sekiz köy ilköğretim okulu bulunmaktadır. Özel olarak ta, ilçe merkezinde özel bir öğrenci yurdu ve bir etüt merkezi hizmet vermektedir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:20 ) Devamını oku...
 

Kültürel Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
RAMAZAN BAYRAMI
Ramazan başlamadan 15 – 20 gün önceden kadınlar evlerde temizlik adına yoğunluk yaşarlar. Ramazanın birinci akşamı 30 gün zikir etsin diye döğme pilavı pişirilerek yenir. Sahurlara Ramazan davulcusunun ve zurnacısının sesiyle kalkılır. Eskiden her evde su bulunmadığı için iftara yakın çeşmelerden soğuk sular getirilir ve soğuk kalması için su kabağının içine konup bekletilirdi. Bu ay da fakir fukara ya iftarlık-sahurluk yemekler götürülür ve iftar davetleri verilir.Fitreler verilir, zekatlar bu ayda yoğunlaşır. Evlerde cüz okunur. Kur- an hatmedilir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:20 ) Devamını oku...
 

Ekonomik Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
Ekonomi özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine ve tahıl üretimine dayanır. Ekili alanları yaklaşık %90'ı tahıl ekimine ayrılmıştır.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:20 ) Devamını oku...
 

Coğrafi Yapısı

e-Posta Yazdır PDF
Çemişgezek 38 derece 55 dakika doğu boylam ile 39 derece 04 dakika kuzey enleminde bulunmakta olup, 856 m yükseklikteki rakımdadır. (N39.08 E38.92)( 39 01N 038 54E)

Çemişgezek’ in yüzölçümü 877 km²'dir.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:20 ) Devamını oku...
 

Çemişgezek Tarihi

e-Posta Yazdır PDF
M.Ö.4000 yıllarından başlatılan tarihi ile Çemişgezek adı; Hititler zamanda Çemişgezek çevresine İŞUVA , Asur kaynaklarında Urartular öncesi devirde ise ZUHMA  Urartular döneminde TAMİŞKİŞ ,  Part Krallığı ve Persler devirinde ise Çemişgezek- Harput yöresine Sop hane Roma döneminde Hieroplis olarak bilinen Çemişgezek, Bizans İmparatorluğu zamanında TSİMİSCA olarak değişmiştir. 19 yy batılı kaynaklarda Çemişgezek( Tschimch gezek ) 19.yy Ermeni kaynaklarında latin harfleriyle Tchemesh-Getzak olarak yazılmaktaydı.
Son Güncelleme ( Salı, 29 Eylül 2009 03:21 ) Devamını oku...
 
Free Web Counters