Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Çalışmaları

e-Posta Yazdır PDF

Haydar Doğan, Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevindeyken, Tunceli halkını yeni spor branşlarıyla tanıştırdı. Daha önce hiç düzenlenmemiş olan müsabakalar düzenlendi, yeni spor tesisleri yapıldı; Tunceli halkı, spor ile ilgilenir oldu. Haydar Doğan'ın Spor İl Müdürlüğü görevindeyken Tunceli'de düzenlenen bazı spor müsabakaları ve etkinlikler:

 

 

Badminton: 2005 yılından itibaren Tunceli, ilk kez badminton sporu ile tanıştı. Badminton Federasyonu ile olan ortak çalışma sonrasında, belirlenen pilot okullardan birçok sporcu çıkarıldı.

Doğa Yürüyüşleri: Tunceli'de düzenlenen doğa yürüyüşlerine yüzlerce kişi katıldı. Düzgünbaba Dağı'na tırmanan Tuncelililer, profesyonel dağcılara taş çıkardı. İlk kez 2005 yılında düzenlenen bu yürüyüş, 2008 yılına kadar yılda bir kez düzenlendi.

Rafting: Haydar Doğan, Tunceli Spor ve Gençlik İl Müdürlüğü görevindeyken Tunceli'de ilk kez rafting etkinliği düzenledi. Munzur Nehri üzerinde yapılan rafting, Tunceli Merkez'de sonlandırıldı. 

Satranç: Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen satranç turnuvalarında onlarca kişi yarıştı. Turnuvalar öncesi Haydar Doğan, yaptığı açıklamalarla satranç turnuvalarının zeka gelişimine katkılarını açıkladı. Özellikle çocukların satranca özendirilmesi gerektiğini söyledi.

Geziler:Haydar Doğan'ın Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevindeyken düzenlemiş olduğu ve onlarca kişinin katıldığı bir diğer etkinlik de başka şehirlere düzenlenen gezilerdi. Daha önce kendi şehirleri dışına çıkmamış olan birçok Tuncelili, farklı şehirlerdeki gezilere katıldı; birçok şehri yakından tanıdı.

Basketbol Turnuvaları: Her yıl geleneksel olarak basketbol turnuvaları düzenlendi, dereceye giren kulüplere ve sporculara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından kupaşar ve hediyeler verildi.

Atletizm Müsabakaları: Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevindeyken özellikle Haydar Doğan'ın katkılarıyla düzenlenen atletizm müsabakalarında, ilk ve ortaokul öğrencileri yanı sıra birçok genç atletizmle ilk kez tanıştı, başka şehirlerde düzenlenen yarışmalarda önemli dereceler aldı.

Step ve Aerobik Kursu: Bayanlara yönelik düzenlenen kurslarla ile Tuncelililer ilk kez step ve aerobik sporu ile tanıştı. Özellikle yetişkinlerin katıldığı kurslarda, spor yapmanın önemi ailelere anlatılarak çocukların gelişiminde sporun önemi vurgulandı.

Karate: Haydar Doğan döneminde düzenlenen müsabakalardan birisi de karateydi. Karate Spor Salonu'nda düzenlenen karate müsabakalarıyla, Tuncelililer karate sporunu tanımış oldu.

Masa Tenisi: Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve daha önce Tuncelililerin yabancı olduğu bir diğer spor da masa tenisiydi. Düzenlenen masa tenisi turnuvalarıyla, Tuncelililer bu sporu da yakından tanımış oldu, turnuvalara katılıp dereceye giren sporcular çeşitli hediyelere sahip oldu.

Kayak: Özellikle Tunceli'nin Ovacık ilçesinde düzenlenen eğitim kamplarıyla, gençlerin kayak sporu ile tanıştırılması sağlandı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün yarışmalarında başarılı olan sporcular, şehir dışındaki yarışmalarda Tunceli'yi temsil etme hakkı kazandı. 

Fotoğraf Yarışmaları: Tunceli'de fotoğraf ile ilgilenenler için, Haydar Doğan'ın katkılarıyla yarışmalar düzenlendi, "Dört Mevsim Tunceli" adı verilen bu yarışmalarda dereceye girenlere Haydar Doğan tarafından çeşitli ödüller verildi.

Voleybol Turnuvaları: Haydar Doğan'ın Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevindeyken ağırlık verdiği bir diğer spor dalı da voleybol oldu. Voleybol turnuvaları düzenlenerek gençler arasında voleybola meraklı olanlar belirlendi, bu gençlere çeşitli kulüplerde çalışma imkanı verildi. 

Jet Ski ve Su Kayağı: Tunceli halkı, ilk kez Jet ski ve su kayağı ile Haydar Doğan'ın katkıları sayesinde tanıştı. Haydar Doğan'ın görevi sırasında düzenlenen Jet ski ve su kayağı yarışmalarına katılan sporcular ödüllendirildi. Jet ski'ye ilk kez binen genç ve çocuklar, duygularını coşkuyla ifade etti.

Tekvando: Onlarca sporcunun katıldığı tekvando müsabakaları düzenlendi. Tunceli'yi il dışında temsil edecek olan tekvandocular belirlendi.

 

Yukarıda kısaca belirttiğimiz spor müsabakaları ve etkinliklerin yanı sıra, Haydar Doğan'ın görevi sırasında Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nin katkılarıyla, yeni spor tesisleri kurulmuş, bölgedeki okullara spor malzemesi yardımı yapılmış, cezaevlerindeki tutuklular topluma kazandırılmaya çalışılmış ve bölge halkının genel olarak spora olan ilgisi arttırılmıştır.

Son Güncelleme ( Pazar, 18 Ekim 2009 05:34 )  
Free Web Counters