Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Türkiye Korfbol Sporunu Sevdi

e-Posta Yazdır PDF

Korfbol Milli Takımı, 18-19 Ekim tarihlerinde Hollanda'da yapılacak olan Avrupa eleme müsabakaları için Türkiye'yi temsil edecek. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Haydar Doğan, aday milli takımın çalışmaları için 1 haftadır kampta olduklarını belirtilerek, takımdan umutlu olduğunu söyledi.Yabancı antrenör Belçikalı Daniel De Rudder ve 3 Türk antrenör öncülüğünde 28 aday oyuncu ile birlikte çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Doğan, ”Bu organizasyonumuz yeni gelişmekte olan spor branşları olduğu için Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu başkanlığı olarak çok önemsiyoruz. Bu anlamda yapılması gereken her türlü katkıdan kesinlikle kaçınmıyoruz. Türkiye’de yaygınlaşması konusunda inanılmaz bir ivme kazanmış durumda.

 

Üniversite takımlarımız başta olma üzere amacımız lise ve ilköğretime dahi yaymaktır. Bu anlamda federasyon olarak üzerimize düşen görevleri fazlasıyla yapıyoruz. 2014 yılında da Avrupa Şampiyonası var. Umarım bu takımımız Hollanda'da yapılacak olan eleme müsabakalarını başarıyla geçip ilk 3’e girip 2014 yılında da Avrupa şampiyonasında ülkemizi temsil edeceğine inanıyorum. Bu anlamda da gerçekten iyi bir çalışma süreci geçiriyoruz” şeklinde konuştu.Çok güçlü sporcuların olduğunu ve takımın Hollanda’da yapılacak eleme müsabakalarına kenetlenmiş durumda olduğunu söyleyen Doğan, Federasyon Başkanı olarak bu takımdan çok umutlu olduğunu ve Hollanda’dan başarıyla döneceklerine inandığına dikkat çekti.

Korfbol sporu hakkında da bilgi veren Doğan, şöyle konuştu:“Yaklaşık 58 ülkede oynanan bir takım sporudur. 1903 yılından bu yana uluslar arası federasyonu da olan bir takım oyunudur. Ülkemizde yeni yeni tanınan ve yayılmakta olan bir spor olmasına rağmen 15 yıldır oynanmaktadır. Basketbol ve hentbol oyun kurallarının karışımıyla oynanan ve hentbol spor salonlarının olduğu her yerde müsabakalar yapılabilir. Basketbol gibi iki potası olan, 3,5 metre yüksekliğinde arkasında panyası olmayan bir potaya sahip. Dünyada benim araştırmalarıma göre hem erkeklerin hem de bayanların bir arada takım savunması yaptığı ve aynı takımda yer aldığı kurallar dahilinde olan tek spordur. En az basketbol ve voleybol kadar seyir zevki güzel bir spor branşıdır. İnanıyorum ki ülkemizde bu spor branşı hızla yayılacaktır.”10 gün önce Didim Belediyesi'yle koordineli olarak Didim de plaj korfbolu yaptıklarını sözlerine ekleyen Doğan, “5 yabancı ülkeyi davet ederek 12 takımla Didim plaj korfbolu yaptık. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Koordinesi ile gerçekleştirdiğimiz plaj korfbolu çok renkli ve çok çekişmeli geçti. İnanıyorum ki bu ve benzeri organizasyonları federasyon olarak önümüzdeki süreçte daha fazla katkı sağlayarak çoğalmasını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Kasım 2013 03:07 )  
Free Web Counters