Haydar Doğan

Sitemize Hoş Geldiniz!

"Bu sitede, hakkımda yayımlanan haberlere, fotoğraflara ve videolara ulaşabilir; kaleme almış olduğum yazıları okuyabilirsiniz."

You are here:

Haydar Doğan'ın Rekorları Kır Kır Bitmiyor

e-Posta Yazdır PDF

Atletizmde 9 Türkiye rekoru bulunan Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Haydar Doğan'ın, 5 rekoru son 1 yıl içinde geliştirildi, 4'ü ise hala kırılmayı bekliyor.

Kariyerine bir çok başarı sığdıran Doğan, uzun ve orta mesafe koşularında 9 Türkiye rekoruna imza attı. Yıldız erkeklerde salonda bin 500 ve 3 bin, pistte bin 500, 3 bin ve 5 bin, genç erkeklerde ise salonda 3 bin, pistte 5 bin ve 10 bin, 23 yaş altında ise 10 bin metre Türkiye rekorlarının sahibi olan Doğan'ın, 5 rekoru son 1 yıl içinde kırıldı.

 

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rekorları kırıldıkça mutlu olduğunu belirterek, "Sporcularımızın elde ettiği başarılar atletizmdeki ilerlemeyi gösteriyor. 1986'dan beri kırılamayan rekorlarım var. Belki başkası olsa rekorları kırılamadığı için mutlu olabilirdi ama ben öyle düşünmüyorum. 27 yıl atletizmde bir rekor için uzun bir süre çünkü çok fazla genç nüfusumuz var. Alt yapıdan birçok sporcu yetişmesi gerekiyor. Rekortmen sporcularımızın çoğalmasını temmeni ediyorum" diye konuştu.

Kariyerinin başında 2 yıl İngiltere'nin en iyi atletizm kulübü olan ve bünyesinde dünya rekortmenleri ile olimpiyat şampiyonlarının bulunduğu Haringey Spor Kulübü'nün formasını giydiğini ifade eden Doğan, şunları söyledi: "1987'de Avrupa Gençler Şampiyonası 10 bin metre yarışında 2. oldum ve Avrupa'da podyuma çıkan ilk Türk atlet ünvanını aldım.

1990'da Malezya'da, 1994'de ise Japonya'da yarı maratonda 1. oldum. Bunun yanında bir çok birinciliklerim, şampiyonluklarım var. Atletizm gerçekten büyük bir tutkuydu benim için, hala da öyle. Sporun her çeşidini seviyorum."

Son dönemlerde atletizmde artan doping olaylarına da değinen Doğan, bunların çok üzücü olduğunu vurgulayarak, "Biraz klasik olacak belki ama biz eskiden gerçekten bayrak aşkına koşardık. Bırakın dopingi, ödülü, ayağımıza giyecek ayakkabı bulamazdık. Bizim için varsa yoksa spor ve vatan aşkıydı ama gençleri de anlamak lazım. Bu iş bu kadar çoğaldıysa mutlaka bir yerde yanlış yapıyoruz demektir. Alt yapıdan bilinçli, eğitimli çocuklar yetiştirmeliyiz. Yurt dışında çok profesyonel çalışılıyor. Bizim de aynı profesyonelliği yakalamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

http://www.aa.com.tr/tr/spor/207940--rekorlari-quot-kir-kir-quot-bitmiyor

Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Kasım 2013 03:06 )  
Free Web Counters